RSS    .:::19.06.2018 :::.   


.::::::: НОВИНИ :::::::.

 

Червень 2018 р.
ПнВвСрЧтПтСбНд
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
Як користуватись календарем?
Щоб отримати новини:
- за добу, необхідно натиснути на число що цікавить;
- за тиждень, натиснути кнопку  (що знаходиться зліва
  на календарі) напроти необхідного тижня;
- за місяць, кнопку  (що знаходиться зверху у рядку з переліком днів
  тижня);


* Для зміни активного місяця, тисніть на кнопки  та  (що
  знаходяться зліва та справа у рядку з назвою місяця);

14.06.2018
Переглядати актуальні новини про лісове господарство України можна на YouTube-каналі Держлісагентства

(Підписуйтесь та будьте в курсі найцікавішого )

https://www.youtube.com/cha…/UCGQbS4YB7ZPj8T2_qk3Ac4A/videos

 


14.06.2018
Екологічний комітет Парламенту підтримав низку лісових законопроектів

Днями на засіданні Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи народними депутатами підтримано низку законопроектів щодо фінансового забезпечення лісової галузі, ефективного ведення лісового господарства та посилення охорони лісів.

Зокрема, народні депутати – члени екологічного комітету рекомендували Парламенту за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до Лісового кодексу України (щодо удосконалення механізму фінансового забезпечення лісової галузі) (реєстр. № 8238), поданий низкою народних депутатів України.

Метою проекту Закону є забезпечення удосконалення системи фінансування та розвитку лісового господарства для робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, у тому числі південно-східного регіону України.

Законопроектом передбачено внесення змін до Лісового кодексу України, відповідно до яких пропонується утворити Державний фонд розвитку лісового господарства у складі спеціального фонду Державного бюджету України за рахунок надходжень від рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої від рубок головного користування та інших надходжень, визначених законом про Державний бюджет України.

Заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар під час засідання зазначив, що відомство підтримує прийняття проекту Закону. За його словами, законопроект дозволить вирішити проблемні питання галузі, удосконаливши систему фінансування та розвитку лісового господарства, з метою фінансування робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, лісовпорядкування.

У своєму висновку Науково-дослідний інститут приватного права і підприємництва імені академіка Ф.Г. Бурчака зазначив, що створення спеціального фонду є необхідним та буде забезпечувати лісогосподарську галузь коштами, необхідними для охорони та відтворення лісових ресурсів.

Окрім того, Парламентський екологічний комітет висловився на підтримку інших супровідних законопроектів, які вносять зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, а також до Державного бюджету України на 2018 рік.

Так, законопроектом реєстр. № 8239 пропонується внести зміни до Бюджетного кодексу України щодо утворення Державного фонду розвитку лісового господарства у складі спеціального фонду Державного бюджету України, зокрема передбачивши його наповнення за рахунок 60% рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої в порядку рубок головного користування.

Комітет зазначив, що відповідно до Указу Президента України від 21.11.2017 № 381 «Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства, раціонального природокористування та збереження об’єктів природно-заповідного фонду» Кабінету Міністрів України доручено створити державний фонд розвитку лісового господарства, передбачивши можливість зарахування до такого фонду рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів.

Також екологічний комітет вважає за доцільним прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до пункту 256.3 статті 256 Податкового кодексу України (щодо фінансового забезпечення лісової галузі) (реєстр. № 8240).

Метою проекту Закону є збільшення на 50% ставок рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів в частині деревини, заготовленої від рубок головного користування та спрямування коштів до Державного фонду розвитку лісового господарства, що забезпечить удосконалення системи фінансування та розвитку лісового господарства для фінансування робіт з ведення лісового і мисливського господарства, охорони і захисту лісів, створення захисних лісових насаджень та полезахисних лісових смуг, у тому числі, південно-східного регіону України.

Окрім того, Парламентський екологічний комітет рекомендував прийняти за основу проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення  ефективного ведення лісового господарства та посилення охорони лісів (реєстр. № 8241).

Законопроектом передбачено розмежування функції державної лісової охорони від господарської діяльності, а також визначення основних функцій та повноважень лісової охорони власників лісів і постійних лісокористувачів.

Також законопроектом передбачається внесення змін до Лісового кодексу України, якими забезпечуватиметься здійснення національної інвентаризації лісів. Це, у свою чергу, дозволить забезпечити органи державної влади та суспільства в отриманні статистично обґрунтованої інформації про кількісні та якісні показники стану та динаміки лісів в державі, їх ресурсного потенціалу для потреб державного управління, стратегічного планування ведення лісового господарства, державного лісового кадастру, моніторингу довкілля, міжнародної звітності про ліси за допомогою вибіркової інвентаризації математико-статистичним методом.

Державне агентство лісових ресурсів підтримало прийняття проекту Закону та у своєму висновку повідомило, що зазначений законопроект дозволить забезпечити дотримання вимог законодавства суб’єктами лісових правовідносин, незалежно від їх підпорядкування та форм власності.


11.06.2018
Лісова галузь України представлена на Міжнародній агропромисловій виставці "Агро-2018"

У представленні експозиції Держлісагентства під час відкриття 30-ої Міжнародної агропромислової виставки «Агро-2018» взяв участь заступник Голови відомства Володимир Бондар.

Експозиція представлена актуальною інформацією про лісову галузь України та діяльність Держлісагентства.

Окрім того, відвідувачам виставки презентовано власне екологічно чисте виробництво лісових дарів природи з Волині – березовий сік, мед, грибочки, варення.

До експозиції Держлісагентства завітав заступник Міністра сільського господарства Естонії Іллар Леметті, заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Олена Ковальова, народний депутат України - член аграрного Парламентського комітету Валентин Дідич та інші, які також скуштували смачний березовий сік.

 

Фото за посиланням: https://www.facebook.com/forestUKR/posts/1260375040765149


11.06.2018
Держлісагентство нагадує про можливість перевірки заготівлі та транспортування деревини он-лайн

Вже рік на офіційному веб-сайті Держлісагентства діє та постійно оновлюється рубрика #ВідкритіДані.

Тут можна переглянути:

- реєстр лісорубних квитків на заготівлю деревини

- стан лісової сертифікації відповідно до міжнародних вимог FSC

- плани лісонасаджень

- фінансові звіти

Окрім того, можна переглянути електронний перелік виданих сертифікатів про походження лісо- та пиломатеріалів, а також перевірити легальність лісопродукції.

«Ми працюємо над тим, щоб люди якомога більше знали про лісову галузь. Суспільний контроль є важливим для нас. Лісівники дедалі більше починають працювати відкрито. І будь-хто може перевірити та упевнитись у легальності дій. Якщо ж хтось виявить порушення – звертайтеся до Держлісагентства та правоохоронних органів», - зазначив заступник Голови відомства Володимир Бондар.

Сервіси для перевірки та контролю доступні за посиланням: http://dklg.kmu.gov.ua/forest/control/uk/publish/article?art_id=162794&cat_id=147027

 


04.06.2018
Пам'ятка безпеки для лісівника!!!

Шановні працівники лісового господарства, ви найбільше можете страждати від цієї хвороби. Будь ласка, зверніть увагу на поради!

Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

 


04.06.2018
Пожежа - лихо для лісових насаджень

Настало літо – це найкраща пора для відпочинку.  В вихідні та святкові дні багато людей відправляються до лісу, щоб полюбоватись його красою, подихати свіжим повітрям, поспілкуватись з  природою. Ліс радий усім відпочиваючим, проте  він вимагає дбайливого до себе ставлення.

Велику шкоду лісам завдають лісові пожежі.  Основною причиною винекнення лісової пожежі  є порушення  протипожежних правил людьми, які перебувають в лісі на відпочинку або з інших причин.

Відповідно до Правил пожежної безпеки в лісах України, які є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами державної виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності) і громадянами, що з будь-яких причин перебувають у лісі, протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:

-          розведення багать у лісі (крім тих, що пов'язані з технологічними вимогами лісогосподарських заходів у спеціально передбачених для цього місцях);

-          заїзд на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортних  засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для  лісогосподарської мети;

-          відвідування населенням хвойних насаджень при 5-му класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека) за умовами погоди;

-          палити, кидати у лісі непогашені сірники, недопалки, витрушувати з люльок гарячий попіл, крім місць, що обладнані для цієї мети;

-          залишати у непередбачених для цього місцях лісу обмащене, просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір'я тощо;

-          заправляти пальним у лісі паливні баки під час роботи двигуна;

-          експлуатувати машини та інші механізми з несправною паливною та іскрогасною системою;

-          палити або користуватися відкритим вогнем під час проведення робіт з паливно-мастильними матеріалами (переливання пального, заправлення двигунів).


        Окрім цього, підприємствам, установам, організаціям (незалежно від виду їх діяльності, форм власності) та громадянам забороняється:

-            розміщувати   ближче ніж за 100 метрів від стіни хвойного лісу, 50 метрів  мішаного, 20 метрів  листяного склади паливно-мастильних та інших горючих матеріалів,  автозаправні станції та вогненебезпечні виробництва, смітники, житлові і виробничі приміщення (у випадку існуючого ближчого за відстанню розміщення названих об'єктів від стіни лісу здійснювати додаткове протипожежне облаштування);

-            випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду,а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу (у тому числі проводити неконтрольовані сільськогосподарські пали);

-            звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

 

Державними лісогосподарськими підприємствами Одеського ОУЛМГ разом з органами місцевого самоврядування, відповідно до їх повноважень проводиться  цілеспрямована робота спрямована на попередження, виявлення та своєчасне гасіння лісових пожеж.

Одеське обласне управління лісового та мисливського господарства, державні лісогосподарські підприємства та їх підрозділи проводять чергування відповідальних  працівників у вихідні та святкові дні у пожежонебезпечний період. В період надзвичайно високої пожежної небезпеки – цілодобове чергування.

За пожежонебезпечний період 2018 року державною лісовою охороною та силами ДСНС недопущені лісові пожежі на території державного лісового фонду.

На 01.06.2018 р. виконано наступні інженерно-технічні заходи:

-          проведено 147 рейдів по виявленню порушників ППБ;

-          влаштовано 5 км мінералізованих смуг;

-          проведено 557 км догляду за мінералізованими смугами;

-          перекрито 9 позапланових доріг;

-          виставлено 80 одиниць наглядної агітації;

-          проведено 5 виступів в ЗМІ;

-          проведено 89 лекцій та бесіди на протипожежну тематику.

 

Одеське обласне управління лісового та мисливського господарства звертається до мешканців міста Одеси та Одеської області - будьте пильними під час відпочинку в лісі. Пам’ятайте - ліс неоцінимий  дар природи, який потребує людської турботи. Бережіть  ліси Одещини від пожеж.

  

Заступник начальника управління                                                         В.В.Калошина

 


31.05.2018
Навчання з гасіння лісової пожежі

В кінці травня на території державного підприємства «Балтське лісове господарство» Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства відбулись спільні тактично - спеціальні навчання з гасіння лісових пожеж, організовані органами лісового господарства та служби з надзвичайних ситуацій.
Організатори навчання - Одеське обласне управління лісового та мисливського господарства та Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуації в Одеській області. Учасники навчання - державні підприємства Одеського ОУЛМГ, органи ДСНС України в Одеській області, медична служба Балтського району, підприємство електричних мереж району, органи МВС району, Балтська об'єднана територіальна громада. Балтська районна державна адміністрація.
Керівники навчання - начальник Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства Домікан Володимир Ілліч та заступник начальника Головного управління з реагування та НС та ЗС ГУ ДСНС України в Одеській області Крицький Олександр Іванович.
Керівник гасіння пожежі - директор державного підприємства «Балтське лісове господарство» Кравчук Віталій Володимирович. Навчання з гасіння лісової пожежі показали злагодженість всіх залучених до навчання служб та високий професійний рівень учасників, їх готовність до реагування на надзвичайні ситуації.
Було відпрацьовано механізм інформування та залучення всіх служб до гасіння лісової пожежі, реагування та дії державної лісової охорони та рятувальників при гасінні низової та верхової лісової пожежі, евакуацію потерпілих при пожежі відключення електричних мереж,евакуацію населення з прилеглого населеного пункту, забезпечення громадського порядку у пункті відселення, локалізацію лісової пожежі та її повну ліквідацію.
Всього до навчань з гасіння лісової пожежі було залучено 48 чоловік особового складу та 15 одиниць техніки.


31.05.2018
Володимир Бондар та Дамян Оражем обговорили питання подальшого співробітництва у рамках Меморандуму про співпрацю у галузі лісового господарства

Сьогодні, під час візиту до Республіки Словенія, делегація українських лісівників на чолі з заступником Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимиром Бондарем продовжила вивчати досвід словенських лісівників щодо ведення лісового господарства.
Зокрема, делегація знайомилася з методикою заготівлі та транспортування деревини після вітровалу в гірських умовах, за допомогою канатної установки. Як зазначили словенські лісівники, у їхній державі розвиток електронного обліку деревини розпочато нещодавно. У Словенії, на відміну від України, зчитування інформації про заготовлену деревину проводиться з електронної вилки.

Також українська делегація оглянула лісові розсадники, де вирощується посадковий матеріал для штучного лісовідновлення, яке у Словенії становить лише 3%.
За словами керівника Лісової служби Словенії Дамяна Оражема, держава надає субсидії на створення лісових культур, якщо це передбачено лісовпорядним планом. У випадку штучного лісорозведення, після природних катаклізмів, держава надає субсидії на проведення лісовідновлення та придбання посадкового матеріалу як державній компанії, так і приватним власникам.
Окрім того, як повідомив заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар, сторони обговорили напрямки подальшого співробітництва в рамках Меморандуму про співпрацю у галузі лісового господарства.

«Ми домовилися про зміцнення співпраці наукових установ, удосконалення законодавства у сфері лісового насінництва з огляду на адаптацію до вимог Євросоюзу. Буде також опрацьовано питання можливості отримання Україною лабораторного обладнання від Словенії», - зазначив Володимир Бондар.


30.05.2018
Заступник Голови Держлісагентства та керівник Лісової служби Словенії обговорили вплив змін клімату на лісове господарство

Делегація українських лісівників під керівництвом заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимира Бондаря перебуває у Республіці Словенія з метою обміну досвідом та налагодження співпраці.
Зокрема, сьогодні заступник Голови Держлісагентства України Володимир Бондар та керівник Лісової служби Словенії Дамян Оражем обговорили вплив змін клімату на лісове господарство.
Вони оглянули лісові ділянки, які через зміну клімату за останні 5 років почали страждати від сніголамів, нашестя короїда та вітровалів.
Як зазначив Дамян Оражем, ділянка лісу після вітровалу мала бути розроблена до травня, однак, внаслідок довгої зими, вони не встигли це зробити і тепер є підвищена небезпека ураження короїдами.

«Дозвіл на проведення санітарних рубок надає Лісова служба. Якщо дерева більше 10 см діаметром відмітку дерев здійснює Лісова служба і в державних, і в приватних лісах», - зазначив він.
Окрім того, заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар разом з делегацією ознайомився з досвідом лісовідновлення та заготівлі деревини у Словенії.
За словами словенських лісівників, 97% лісовідновлення це природне поновлення. При заготівлі деревини застосовують поступові та вибіркові рубки. Породний склад природного поновлення регулюється параметрами рубок – менше освітлення території – буде більше відновлюватись ялина та ялиця, більше освітлення – буде більше бука. Крім того, у подальшому лісівники можуть регулювати склад рубками догляду.
«Для України дуже цікавий досвід Словенії у веденні лісового господарства. У нас є спільні проблеми, такі як поширення шкідників, що призводить до всихання. У Словенії досить швидко лісівники приймають рішення щодо санітарних рубок, тому масового всихання дерев вони не допускають. Також у Словенії дуже високий відсоток природного поновлення, а це значить, що ліси стійкіші до різних шкідників та хвороб. Вони використовують вибіркові та поступові методи заготівлі деревини. Це гарний досвід для України, адже ми також активно переходимо на такі методи», - зазначив заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар.


29.05.2018
Відбувся зліт учнівських лісництв Одещини

Відбувся  обласний етап Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв загальноосвітніх і позашкільних навчальних закладів. 23 травня 2018 року на базу еколого – натуралістичного  підрозділу Одеського обласного гуманітарного   центру позашкільної освіти та виховання з’їхались  учнівські лісництва  з  районів  області, щоб розповісти про свої здобутки та досягнення.
Кожна делегація представила виставку  досягнень, результати  роботи у вигляді щоденників, дослідницьких  робіт, творчих звітів, відеоматеріалів, виробів з природного матеріалу тощо. Команди ділились досвідом роботи у формі презентації. Журі, що складалося з представників Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства та  обласного гуманітарного центру,  оцінювало  виставку кожного  учнівського  лісництва та  досвід,  набутий школярами за рік.
За підсумками  журі призові місця посіли та були  нагороджені дипломами Одеського обласного гуманітарного центру та грамотами і подарунками Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства наступні учнівські лісництва:

І місце.

Учнівське лісництво «Дивосвіт» Окнянського будинку дитячої та юнацької творчості (керівник  від навчального закладу Жембій  Валентина Всеволодівна - директор Окнянського БДЮТ, керівник від лісового господарства - головний лісничий  ДП «Подільське ЛГ» Гаврик Сергій Петрович).

ІІ місце

Учнівське лісництво «Веселка» Березівської ЗОШ № 1 І-ІІІ ступенів (керівник від навчального закладу  Москалюк Наталія Миколаївна  - вчитель образотворчого мистецтва, технологій ЗОШ № 1 м. Березівка, керівник від лісового господарства -  тво директора ДП «Березівське ЛГ» Ховхун Віталій Вікторович).
Учнівське лісництво «Лісовик» Великодолинського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів- гімназія» (керівник  від навчального закладу  Коваленко Алла Миколаївна -  вчитель  біології  Великодолинського НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів-гімназія» , керівник від лісового господарства   - інженер лісових культур   ДП «Одеське ЛГ» Погорілий Олексій Олександрович).

ІІІ місце

Учнівське лісництво «Пролісок» Любашівського будинку дитячої та юнацької творчості (керівник  від навчального закладу  Писарівський Віктор Олександрович  -  вчитель трудового навчання та технологій Троїцької ЗОШ І-ІІІ ступенів, керівник від лісового господарства -   помічник лісничого Троїцького лісництва  Якименко Надія Олексіївна).

Учнівське лісництво «Вільшанка» Олександрівської  ЗОШ І-ІІІ ступенів Чорноморської міської ради  (керівник  від навчального закладу Медуха Ольга Олександрівна - вчитель біології Олександрівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, керівник від лісового господарства - інженер лісових культур ДП «Одеське ЛГ»  Погорілий Олексій Олександрович).
    
Рішенням журі учнівське  лісництво «Дивосвіт» Окнянського будинку дитячої та юнацької творчості,   як переможець обласного зльоту,  рекомендовано для участі в  Всеукраїнському зльоті учнівських лісництв, що пройде  в вересні 2018 року  в м.Суми.

Заступник начальника управління                                          Калошина В.В.


29.05.2018
Інформаційно-аналітичні матеріали до науково-практичної конференції з питань напрацювання заходів попередження поширення шкідників і хвороб лісу

Пропонуємо вашій увазі інформаційно-аналітичні матеріали до науково-практичної конференції з питань напрацювання заходів попередження поширення шкідників і хвороб лісу, яка відбулася в Іванківському лісгоспі Київської області 18 травня 2018 року.

ЗАВАНТАЖИТИ


29.05.2018
Опубліковано Ліміти використання мисливських тварин державного мисливського фонду у сезон полювання 2018/2019 років

22 травня в Офіційному віснику України опубліковано та вступили в дію Ліміти використання мисливських тварин державного мисливського фонду у сезон полювання 2018/2019 років.

Відповідний наказ Мінагрополітики від 07.05.2018 № 232 «Про затвердження Лімітів використання мисливських тварин державного мисливського фонду у сезон полювання 2018/2019 років», зареєстрований в Мін'юсті за № 589/32041 від 14.05.2018.

Зазначимо, що Ліміти затверджуються відповідно до вимог частини першої статті 16 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» з метою раціонального використання державного мисливського фонду.


29.05.2018
Лісівники вживають всіх заходів для боротьби з масовим всиханням лісу, - Володимир Бондар

За останніми даними, площа заселених шкідниками соснових лісів, підпорядкованих Держлісагентству, сягає майже 350 тис. га. Про це повідомив заступник Голови Державного агентства лісових ресурсів Володимир Бондар під час виїзної наради з питань напрацювання попереджувальних заходів по боротьбі зі шкідниками та хворобами лісу.

Нарада організована Держлісагентством спільно з Товариством лісівників України.

«В Україні, як і в багатьох інших країнах світу, стрімко поширюється масове всихання хвойних лісів, пов'язане зі зміною клімату, зокрема, глобальним потеплінням. Температура підвищується і зменшується кількість опадів, через це знижується рівень ґрунтових вод. У зв'язку з цим, дерева втрачають опір до заселення шкідливими комахами, зокрема, короїдами», - розповів Володимир Бондар.

За його словами, перші осередки усихання соснових лісів були зафіксовані в Україні у 2011 році в Житомирській області. За даними 2015 року межа осередків усихання посунулася в північно-західному напрямку. Ще через рік соснові насадження практично всіх північно-західних областей вже були пошкоджені. У кінці 2017 року усихання сосни, у наслідок атаки шкідників, було виявлено в центральних областях України. Весняне обстеження 2018 року показало, що ці осередки поширилися також у лісостеповій зоні, зокрема, на Лівобережжі.

Наразі, осередки масового усихання охоплюють Волинську, Житомирську, Київську, Львівську, Рівненську, Хмельницьку, Черкаську, Чернігівську області та продовжують поширюватися.

«Є декілька факторів, які сприяють поширенню короїдів та всиханню. Зокрема, це неспроможність існуючої в Україні системи оздоровчих заходів у лісах забезпечити ефективне запобігання поширенню осередків масового розмноження верхівкового короїда. Чинні Санітарні правила дозволяють вибірковими санітарними рубками вилучати лише сухостій», - повідомив заступник Голови Держлісагентства.

Проте, за його словами, вибіркові санітарні рубки є ефективними лише на початковій стадії спалаху масового розмноження короїдів.

«У повністю всохлому дереві короїдів немає. Вони дуже швидко перелітають та заселяються в здорове дерево. І якраз в цей час потрібно встигнути прибрати це вже заражене дерево з лісу, щоб короїд не перелітав далі. Але й в цьому є проблема — так званий період тиші з 1 квітня до 15 червня. Взагалі заборонені будь-які санітарно-оздоровчі заходи. Цей період сприяє поширенню короїдів. А ми нічого вдіяти не можемо», - підкреслив Володимир Бондар.

Також він наголосив на тому, що необхідно якнайширше пояснювати суспільству необхідність боротьби зі шкідниками лісу.

«Крім зазначених проблем є й похідна. Коли короїд заселяється в дерево, він починає псувати його зверху до низу. Тому і назва у нього “верхівковий”. Під корою це дерево починає синіти зверху до низу. А коли лісівники встигають прибрати таке заражене дерево, то інколи виникає нерозуміння у суспільстві. Адже люди бачать свіже зрубане дерево і здоровий пеньок. Хоча, на довжині в 6 метрів сосна вже майже синя, тобто мертва. І про це також потрібно розповідати та показувати, щоб наші громадяни розуміли, що ми не рубаємо здорові дерева під виглядом хворих», - сказав заступник Голови відомства.

Володимир Бондар повідомив, що крім санітарно-оздоровчих заходів, як найефективнішого способу боротьби із масовим всиханням дерев, лісівники спільно з науковцями почали впроваджувати біологічні методи боротьби.

«Для упередження ми розставляємо феромонні пастки. Але вони допомагають лісозахисним підприємствам та науковцям більше у визначенні динаміки поширення шкідників. Однак, не дуже допомагають у боротьбі з ними», - зазначив він.

За словами Володимира Бондаря, днями у Харкові була відкрита лабораторія, передана з Туреччини, для вирощування мурахожуків, які здатні поїдати короїдів.

«Це досить непоганий метод для упередження поширення шкідників. Але він досить довготривалий у часі. Комах потрібно виростити у достатній кількості. І вони зможуть упереджувати поширення короїда на початковій стадії. Тобто ми, лісівники, шукаємо різні шляхи боротьби з усиханням лісу. І нам потрібна в цьому підтримка», - підкреслив Володимир Бондар.

У свою чергу, Голова Товариства лісівників України, завідувач кафедри дендрології та лісової селекціїНУБіП України Юрій Марчук зазначив, що нині, за чинними нормативно-правовими актами, є можливість відводити у суцільні санітарні рубки лише вже повністю всохлі та остаточно згублені дерева.

«За діючими Санітарними правилами, провести в таких насадженнях суцільну санітарну рубку непросто. Потрібна купа погоджень. Короїд тим часом розвивається, вилітає і готовий заселяти нові дерева. Українські лісівники мають право проводити суцільні санрубки на ділянці, де повнота живих дерев становить менше 0,1. Тобто, оперативне вилучення свіжозаселених шкідниками дерев за чинним законодавством є неможливим», - наголосив Юрій Марчук.

Він підкреслив, що втрата сосни як головної деревної породи лісів завдасть Україні ще й значних економічних збитків, які в майбутньому можуть сягнути десятків мільярдів гривень.

Народний депутат України, перший заступник Голови парламентського Комітету з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Анатолій Дирів наголосив, що проблема з масовим всиханням лісів дійсно велика і її необхідно вирішувати.

«Безпосередньо у лісі ми побачили масштаби катастрофи. Це дійсно не вигадки лісівників. І нам спільно необхідно боротися з цією бідою. А лісовому господарству потрібно ставати ще більш відкритішим, комунікувати з людьми та пояснювати свої дії», - зазначив він.

Окремо, заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар обговорив з учасниками наради питання відновлення площ, які постраждали від всихання.

«На місцях санітарних рубок нам необхідно створювати мішані ліси. Не можна на тому місці, де були зрубані всохлі сосни, знову висаджувати сосни. Необхідно створювати листяно-соснові мішані насадження на усіх без винятку зрубах», - наголосив заступник Голови Держлісагентства.

Також учасники наради обговорили необхідні зміни до законодавства та нормативно-правових актів для спасіння українських лісів. Зокрема, необхідність законодавчо ввести в окремих областях та лісових угіддях, вражених масовим усиханням соснових лісів, тимчасовий особливий режим лісокористування і лісозахисту.

Тимчасово і тільки для окремих областей та лісових угідь, де буде введено такий режим, внести зміни до:

- Санітарних правил щодо граничної повноти насаджень, за якої призначають суцільні санатірні рубки, та їхньої мінімальної площі

- Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» щодо оцінки планової діяльності в лісовому господарстві

- Правил поліпшення якісного складу лісів щодо граничної повноти насаджень, призначених у рубки, по формуванню та оздоровленню

- постанови КМУ «Про врегулювання питань відносно спеціального використання лісових ресурсів» щодо встановлення граничних термінів вивезення деревини в лісах, пошкоджених короїдом

- Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони тваринного світу» щодо виняткового проведення санітарних рубок у лісах, пошкоджених короїдом, у період масового розмноження диких тварин з 1 квітня до 15 червня

Також учасники наради зазначили, що для проведення робіт з підвищення стійкості та заміни монокультурних лісів на мішані, невразливі до шкідників та змін клімату ліси, необхідно забезпечити їх достатнє і стабільне фінансування. У цьому напрямку доцільно створити Державний фонд розвитку лісового господарства, законопроекти про який вже подано до Парламенту.

Нарада відбулася в Іванківському лісгоспі Київської області за участю представників лісозахисних підприємств та науковців.

 

Фото за посиланням: https://www.facebook.com/forestUKR/posts/1248662111936442

Відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=VxK8PdsuEB8


29.05.2018
У Держлісагентстві проведено національний відбір Міжнародного конкурсу "Молодь в лісах Європи"

23 травня Товариством лісівників України разом з Державним агентством лісових ресурсів проведено національний відбір Міжнародного конкурсу «Молодь в лісах Європи».
Участь у конкурсі взяли команди з Волинської, Житомирської, Київської, Полтавської, Кіровоградської, Черкаської, Чернівецької областей, Шацького лісового та Малинського лісотехнічного коледжів.
Під час проведення відбору було проведено три конкурси:
•        Тестування на знання лісового господарства України англійською мовою
•        Перевірка вміння розуміти текст лісівничої тематики
•        Усний тест на вміння спілкуватись англійською
Перше місце виборола команда Волинської області – Вікторія Мліонік, Ілля Піменов, Богдан Суходольський(учні Луцької гімназії №18).
Друге місце розділили команда Чернівецької області – Вікторія Житарюк, Анна Заводя, Христина Маковій (учні ліцею №3 медичного профілю Чернівецької міської ради) та команда Полтавської області – Еліна Симоненко, Владислав Сапегін, Денис Пісоцький (учні  Полтавського обласного ліцею-інтернату для обдарованих дітей з сільської місцевості).
Третє місце розділили команда Київської області – Каріна Лісова, Євгенія Шуміна, Тетяна Сидоренко, Вікторія Веремеєнко (учні Богуславської спеціалізованої школи № 1 та Малоснітинського ЗЗСО І-ІІІ ст.) та Кіровоградської області – Юлія Крижановська, Дар’я Журавська, Валерія Мандрійчук, Антон Чайка (учніГолованівської, Компаніївської та Знам’янської СШЗ).
Фінал Міжнародного конкурсу відбудеться у Литві 19-21 вересня 2018 року. Представляти Україну буде команда переможців з Волинської області.

 


29.05.2018
Держлісагентство: за останні 5 років відтворено лісів на площі

Обсяги відтворення лісів за останні п’ять років склали 263 тис. гектарів, що на 15% більше за площу суцільних зрубів (227 тис. га). Про це сьогодні було зазначено під час колегії Державного агентства лісових ресурсів України.
Одним з питань колегії обговорено перехід від суцільних до поступових і вибіркових систем рубок для заготівлі деревини.
Як зазначив начальник Управління лісового господарства та відтворення лісів Держлісагентства Володимир Романовський, є тенденції до збільшення площі стиглих і перестійних насаджень. У зв’язку з чим, в майбутньому можливе об’єктивне збільшення норми заготівлі деревини. Тому питання щодо її організації та методів дуже актуальне.
«В останні роки у Карпатському регіоні поступові та вибіркові системи рубок більш широко застосовуються, і складають близько 60% за площею і 47% за запасом», - повідомив він.
За словами заступника Голови Держлісагентства Володимира Бондаря, застосування вибіркових систем рубок це європейська практика, яку необхідно впроваджувати в Україні.
«Впровадження у лісогосподарську практику вибіркових та поступових систем рубок із удосконаленими технологіями лісозаготівель сприяє формуванню природних лісів, підвищенню їхньої стійкості та забезпечує постійне функціонування лісів, а також більш ефективне використання лісових ресурсів», - наголосив Володимир Бондар.

Також під час колегії обговорені переваги та недоліки переходу від суцільних до поступових та вибіркових систем рубок. Зокрема, серед недоліків є труднощі механізації лісосічних робіт, збільшення витрат на заготівлю деревини, відсутність спеціальної техніки у зв’язку з її високою вартістю. До переваг відноситься збереження природи лісових насаджень, безперервне виконання лісом захисних, естетичних і рекреаційних функцій; успішність природного поновлення багатьох деревних порід, зниження витрат на відтворення лісів; посилення стійкості дерев до шкідників і хвороб, зменшення небезпеки вітровалів і буреломів.
У зв’язку з цим, колегія Держлісагентства вирішила доручити обласним управлінням лісового та мисливського господарства та Укрдержліспроекту при підготовці матеріалів, які визначають проведення заготівлі деревини, забезпечити збільшення застосування вибіркових і поступових систем рубок.
«Нам дійсно потрібно переходити на нові методи заготівлі деревини. Звичайно, це потрібно робити поступово, впроваджуючи нові технології. Окрім того, потрібні й відповідні зміни до нормативно-правових актів, що регламентують проведення поступових та вибіркових систем рубок. І цю роботу ми маємо зробити швидко та якісно», - наголосив заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар.

 

 

 14.06.18 Переглядати актуальні новини про лісове господарство України можна на YouTube-каналі Держлісагентства ...

14.06.18 Екологічний комітет Парламенту підтримав низку лісових законопроектів ...

11.06.18 Лісова галузь України представлена на Міжнародній агропромисловій виставці "Агро-2018" ...

11.06.18 Держлісагентство нагадує про можливість перевірки заготівлі та транспортування деревини он-лайн ...

04.06.18 Пам'ятка безпеки для лісівника!!! ...

04.06.18 Пожежа - лихо для лісових насаджень ...

31.05.18 Навчання з гасіння лісової пожежі ...

31.05.18 Володимир Бондар та Дамян Оражем обговорили питання подальшого співробітництва у рамках Меморандуму про співпрацю у галузі лісового господарства ...

30.05.18 Заступник Голови Держлісагентства та керівник Лісової служби Словенії обговорили вплив змін клімату на лісове господарство ...

29.05.18 Відбувся зліт учнівських лісництв Одещини ...

29.05.18 Інформаційно-аналітичні матеріали до науково-практичної конференції з питань напрацювання заходів попередження поширення шкідників і хвороб лісу ...

29.05.18 Опубліковано Ліміти використання мисливських тварин державного мисливського фонду у сезон полювання 2018/2019 років ...

29.05.18 Лісівники вживають всіх заходів для боротьби з масовим всиханням лісу, - Володимир Бондар ...

29.05.18 У Держлісагентстві проведено національний відбір Міжнародного конкурсу "Молодь в лісах Європи" ...

29.05.18 Держлісагентство: за останні 5 років відтворено лісів на площі ...


 Розробка, дизайн та розміщення: КП "Обласний інформаційно-аналітичний центр" © | телефон (0482) 429820 | 2011 р.