Одеське обласне управління лісового та мисливського господарства

ВСИХАННЯ ЛІСІВ ЦЕ НЕ ВИГАДКИ ЛІСІВНИКІВ

05.07.2018

Директор ДСЛП «Вінницялісозахист» Володимир Чудак на нещодавні колегії Держлісагентства, яка відбулася у Вінницьке обласне управління лісового та мисливського господарства, розповів про масове всихання лісів з наукової точки зору.

Зона обслуговування ДСЛП «Вінницялісозахист» підприємства охоплює 1,2 млн. га лісів ДАЛР, які знаходяться в межах 53 держлісгоспів Вінницького, Житомирського, Одеського та Хмельницького ОУЛМГ.

На жаль їх санітарний стан внаслідок негативної дії комплексу факторів, у т.ч. і глобального характеру, різко погіршився. Чому? В останні 5-7 років по всій території України спостерігається масове всихання більшості лісоутворюючих порід (ялини, ясена, дуба, граба, берези), але найбільш занепокоєння викликає стан соснових насаджень, де ситуація стала катастрофічною. При цьому підкреслю, що цей процес набуває рис глобального характеру.

Так, якщо у недалекому 2015 році в середньому біля 3,5% площ лісових насаджень зони обслуговування зазнавали пошкоджень від впливу комплексу негативних чинників навколишнього середовища, то у 2017-18 р – 7.6% від всіх площ. Ріст у 2 рази. А показник у 6% пошкодження насаджень за думками екологів є критичним. Взагалі, станом на 1 червня 2018 року зафіксована дія негативних явищ по зоні обслуговування на загальній площі 98000 га, з них 75 тис га (75%) у соснових лісах. Ці проблеми проявляють себе на площах у лісах Житомирського - 65,6 тис га або 10% (сосна 16,3%), Хмельницького - 10,7 тис га або 5.8% (сосна більше 11%), та Одеського – 6205 га або 4,6% (сосна 20% але тут не ВК, а шютте на соснових культурах). У лісах Вінницького ОУЛМГ таких насаджень – 5318 га 2,5 % (але сосна – 10%).

Найголовнішими чинниками, що мають вплив на санітарний стан лісів є шкідливі комахи, хвороби лісу та інші абіотичні чи біотичні фактори.