Одеське обласне управління лісового та мисливського господарства

МАЙБУТНЄ ЛІСІВ В ДЕРЖАВНОСТІ

17.05.2018

   05 квітня 2018 року в інтернет - виданнях dumskaya. net, news .od .ua , TELEGRAF. od. ua, newsmir .info, facebook опублікована стаття «Волонтеры бьют тревогу: вместо Савранского леса скоро будут поля картошки». Автор цієї статті - представник Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) в Україні Андрій Плига зазначає, що замість сотнів гектарів вирубаних старих дібров Савранського лісу лісгосп висаджує поля картоплі та інших овочів. На фото автора видно, як нібито на пройдених вирубкою ділянках не проведено лісовідновлення, а тільки вирощується картопля. В якому лісі, в якому лісгоспі і врешті-решт, якої області, не зрозуміло. Бо на тих же фото добре видно рядочки молодих дубків в безлистяному стані.

   Робити фото без представників лісового господарства, виносити безпідставні звинувачування, не отримавши пояснень, розміщати неправдиві та неперевірені повідомлення в засобах масової інформації, - все це робиться з однією ціллю: в черговий раз дискредитувати роботу лісівників.  Попередньо громадські організації вже  неодноразово звертались до поліції, СБУ, Держекоінспекції та в інші інстанції щодо незаконних рубок в лісонасадженнях Савранського лісгоспу. Проводились перевірки, тривало слідство, вилучались оригінали документів, надавались пояснення. В результаті - жодних порушень чи протиправних дій у діяльності лісгоспу не виявлено, фактів незаконних рубок не підтверджено.

     Багаточисельні запити, суди, надання інформації і пояснень не дають можливості ритмічно працювати підприємству. Але, не дивлячись на труднощі в роботі, працівники державного підприємства в повній міри виконують всі покладені на них обовязки. Підтримують насадження в належному санітарному стані, проводять лісогосподарські заходи для   охорони лісів від пожеж, правопорушень, захищают від шкідників та хвороб лісу,  справно сплачуються податки до бюджетів всіх рівнів. «Зганьбити професію лісівника» - таке стоїть завдання перед громадськими організаціями і активістами.

  Так, дійсно на ділянках, які вийшли з-під суцільних санітарних рубок,  вирощується населенням картопля в міжряддях лісових культур. Спочатку населення допомагає посадити лісові культури, а вже в  міжрядді садиться городина. Таким чином проводиться догляд і за городиною,  і за саджанцями дуба. Адже в умовах півдня деревця дуба неможливо виростити без ручної праці, доглядів (просапування). І перші три роки проведення таких доглядів дають дуже гарні результати, дубок не заглушується іншими породами та бурянами, такі культури дають високу приживлюваність та відсутність доповнень в наступні роки. Все це дає можливість швидше виростити високопродуктивні, стійкі до шкідників і хвороб лісу насадження без додаткових витрат, що дуже важливо у такій критичній фінансовій ситуації. Всі ці заходи проводяться без шкідливої дії для довкілля.

   Люди цінують довіру, довіру державної лісової охорони і несуть відповідальність за кожний посаджений дубочок, тому такі лісові культури мають планову приживлюваність та якість. Ми довіряємо людям в збереженні культур дуба, підстав для заборони вирощування населенням картоплі не бачимо. Тим більше, догляди здійснюються безкоштовно, підприємство не вимагає і не вимагало оплати за вирощування картоплі. Активісти, які спеціально зробили фото дубків  в безлистяному стані, не хочуть бачити рядки дуба під ногами.

    Де ж ці «порадники» були в 2000 році після льодолому, стихії, яка вразила весь лісовий масив? А ось тепер знову стихія – сніголам і знову колектив сам на сам з цією проблемою.

    Поки лісові насадження знаходяться під охороною державних підприємств, доти вони будуть збережені, доти вони будуть державні. Якщо ви в це не вірите, то поцікавтесь,  в якому стані полезахисні лісові смуги сьогодні, які залищились нічийними, без охорони, без догляду.  Картина вражає, їх майже знищено.  В таких насадженнях Всесвітньому фонду дикої природи вже робити нічого, гніздиться пташкам ніде, рослиний покрив, в тому числі і червонокнижні види, без лісового середовища зникають. А таких насаджень по всій Україні достатньо.

   Ми вкотре заявляємо про відкритість перед громадськістю, готові об’єктивно розповісти,  показати на місці результати проведеної  роботи. Але, чомусь це  не всіх цікавить. Краще за спинами лісівників розповсюджувати неперевірені дані, надавати суспільству неправдиву, руйнівну інформацію.

    

   Поки ще не пізно -   давайте разом захищати майбутнє лісових масивів!

 

 

                                                                                        А.І. Слободянюк

                                                                                        Директор ДП «Савранський лісгосп»

                                                                                        заслужений  лісівник України